Kampania społeczna "Tworzymy Przestrzeń dla Wszystkich"
Kampania „Tworzymy Przestrzeń dla Wszystkich” to inicjatywa skierowana do polskich samorządów, organizacji pozarządowych oraz szkół publicznych i niepublicznych, mająca na celu zwrócenie uwagi na potrzebę tworzenia dostępnej przestrzeni publicznej i życia bez barier
W ramach całego projektu zorganizowaliśmy dwa konkursy.
Działania w ramach kampanii
W ramach projektu zorganizowaliśmy dwa konkursy:
Konkurs
dla samorządów
W tej części nagrodziliśmy dwa najbardziej dostępne samorządy w Polsce. Zwycięzcy otrzymali możliwość współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, czego efektem były dwa murale podnoszące świadomość na temat życia bez barier.
- Miasta na prawach powiatu: Miasto Kielce
- Gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie: Gmina Barcin
Dodatkowo wyróżniono Miasto Poznań i Gminę Suchy Las za ich wysiłki w zakresie dostępności przestrzeni publicznej.
Konkurs dla organizacji
pozarządowych oraz szkół
W ramach tej kategorii zbieraliśmy prace plastyczne, których zwycięskie projekty stały się inspiracją dla elementów murali. Prace te zwracały uwagę na konieczność tworzenia przestrzeni przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz osób z trudnościami w mobilności i percepcji. Promowały ideę dostępności i edukacji w tej dziedzinie, a także zwiększały świadomość neuroróżnorodności. Prace mogły być zgłaszane w formie papierowej lub elektronicznej.
Harmonogram konkursu dla samorządów:
- Termin składania zgłoszeń: od 05.12.2023 do 31.01.2024
- Ogłoszenie wyników konkursu – 07.02.2024
Harmonogram konkursu dla organizacji pozarządowych oraz szkół publicznych i niepublicznych:
- Termin składania zgłoszeń: od 20.02.2024 do 02.04.2024r.
- Ogłoszenie wyników konkursu – 26.04.2024r.
Artyści odpowiedzialni za stworzenie murali w ramach kampanii “Tworzymy Przestrzeń dla Wszystkich”:
-
dr hab. Tomasz Kalitko
prof. UAP - dziekan Wydziału Malarstwa i Rysunku
-
dr hab. Joanna Marcinkowska
prof. UAP - prodziekana
-
José Manuel Jiménez Muñoz
Pracownia “Język narracji w rysunku”
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć!
Mural na Stadionie Miejskim w Barcinie
Mural na Szkole Podstawowej nr 27 w Kielcach
Sponsorzy kampanii
-
Rekord SI
Firma o ogólnokrajowym zasięgu, oferująca najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne dla jednostek administracji publicznej i przedsiębiorstw produkcyjnych.
-
Altix
Firma ALTIX, założona z inicjatywy niewidomych informatyków, istnieje na rynku od 1989 roku. Są liderem wśród fi rm zajmujących się dystrybucją elektronicznego sprzętu dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
-
Roovee
Grupa polskich specjalistów od inżynierii, informatyki i designu. Rzuca wyzwanie wielkim, zagranicznym grupom biznesowym, tworząc własny system rowerów miejskich.
Kampanię wsparli również:
-
UAP Poznań
Największa uczelnia artystyczna w kraju, posia-dająca jako jedyna wśród wyższych uczelni pla-stycznych status uniwersytetu. Gwarantuje swoim talentom doświadczenie najlepszych tradycji sztuki, ujętych w nieustannie ewolu-ujące kanony estetyczne, projektowe oraz teo-retyczne.
-
Pomigam
Lider w dziedzinie nauczania i tłumaczeń języka migowego. Ich misją jest przełamywanie barier komunikacyjnych i zapewnianie pełnego dostępu do informacji oraz usług dla osób niesłyszących i niedosłyszących.
-
Adrian Now
Adrian to twórca “W Ciemno”. Na swoich social mediach przedstawia jak różnego rodzaju sprzęty, oprogramowanie, aplikacje radzą sobie z wyzwaniami dostępności dla osób niewidomych i słabowidzących.
-
Joanna Orsztynowicz
Asia choć nie słyszy - to mówi. Nauczyła się mówić fonicznie i czytać z ruchu warg. Na swoich social mediach uczy jak pokonywać bariery, które tworzymy w swoich głowach.
W ramach kampanii powstały podcasty z wyjątkowymi osobami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Celem podcastów było upowszechnianie życia bez barier i dążenie do większej dostępności samorządów.
Posłuchaj:
-
MOC ciszy u osób głuchych. O czym każdy z nas powinien wiedzieć?
Rozmowa z Aleksandrą Pyrek, tłumaczką w szkole języka migowego "Pomigam".
-
Widzieć więcej w świecie osób niewidomych
Rozmowa z Adrianem Now, niewidzącym twórcą cyfrowym, prowadzącym kanał “W Ciemno”.
-
Możesz więcej niż myślisz
O barierach i ich pokonywaniu. Rozmowa z Asią Orsztynowicz, która choć nie słyszy, nauczyła się mówić.
Mówili o nas
- TVP3 Kielce - Nie żałują farb i pędzli. “Tworzymy Przestrzeń dla Wszystkich”
- Telewizja Lokalna Barcin - Nowy mural w Barcinie
- Telewizja Lokalna Barcin - Mural ukończony
- Gmina Barcin - Tworzymy przestrzeń dla wszystkich
- Kielce.eu - Kielce są dla wszystkich. Na Szkole Podstawowej nr 27 powstaje wyjątkowy mural
- Fundacja MIR - Kielce: Miasto z główną nagrodą w konkursie Tworzymy Przestrzeń dla Wszystkich
Nasza kampania „Tworzymy przestrzeń dla wszystkich” to krok w stronę bardziej otwartego i dostępnego świata. Razem z Wami podejmujemy działania, które mają na celu likwidowanie barier i wspieranie osób z niepełnosprawnościami w ich codziennym życiu. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu pokazujemy, że dostępność to nie tylko idea, ale konkretne działania zmieniające rzeczywistość.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą inicjatywę. Wierzymy, że małe kroki prowadzą do wielkich zmian. Jeśli chcecie razem z nami budować bardziej dostępny samorząd, zapraszamy do zapoznania się z naszym modułem mDostępność. Co więcej, 20% kwoty z jego sprzedaży przekazujemy na rzecz Fundacji Na Niebiesko, wspierając działania na rzecz osób z autyzmem. Razem możemy więcej!